Quenya/Verbogen adjectieven: verschil tussen versies

k
sub
kGeen bewerkingssamenvatting
k (sub)
 
== Gebruik ==
 
===adjectieven Adjectieven als substantief ===
 
In het Nederlands vertalen we dit door "een" of "de" voor de verbogen vorm van het adjectief te plaatsen:
::'''laicat''' "een paar slimmen"   '''carnit''' "een paar roden";   '''i hwarindu''' "beide scheven"
::'''laicali''' "enkele slimmen";   '''carnili''' "enkele roden";   '''hwarindeli ''' "enkele scheven"
 
 
Deze substantieven kunnen ook de andere naamvalsuitgangen krijgen, bvb.
::'''laicaron''' (genitief meervoud);   '''carnillo''' (ablatief enkelvoud);   '''i hwarindun''' (datief duaal) ...
 
===adjectieven Adjectieven volgend op het substantief ===
 
 
===adjectieven volgend op het substantief===
 
Als een adjectief volgt op het substantief waarbij het hoort, dan gebruiken we de regel van <u>het laatste verbuigbare woord</u>. Dit betekent dat het adjectief de naamvalsuitgang krijgt en dat het substantief deze uitgang verliest:
Merk op: adjectieven hebben enkel t-dualenb zelfs als ze een t- of d-klank bevatten:
::'''i aldu tiucatsë''' "in beide dikke bomen" (locative)
 
 
 
De andere woorden die op deze manier verbogen worden, zijn:
::'''Elendil Vorondan''' "aan Elendil de Trouwe" (datief)
::'''Elendil Vorondallo''' "van Elendil de Trouwe" (ablatief)
 
 
 
Er zijn echter ook twee gevallen waarin deze regel niet gevolgd wordt:
::'''coannar laurië''' "naar gouden huizen" (allatief)
 
== Paradigma's ==
 
 
==Paradigma's==
 
Enkele opmerkingen:
* Adjectieven op -'''ëa''' kunnen niet verbogen worden, ze staan bijgevolg ook niet vermeld in deze tabellen. Ze kunnen wel gebruikt worden als substantief maar ze worden in dat geval verbogen als '''ampa''' "haak" of '''alda''' "boom".
* Het partitief meervoud kan enkel gebruikt worden als het adjectief de rol van substantief vervult, dus het is ook niet in de tabellen opgenomen.
 
 
 
Adjectieven op -'''a''' (maar niet -'''ëa''') worden als volgt verbogen ('''anda''' "lang"):
 
 
{| border="1" cellpadding = "5"
| andates
|}
 
 
 
Adjectieven op -'''ë''' worden als volgt verbogen ('''ninquë''' "wit"):
 
 
{| border="1" cellpadding = "5"
| ninquites
|}
 
 
 
Adjectieven op -'''n''' worden als volgt verbogen ('''melin''' "lief"):
 
 
{| border="1" cellpadding = "5"
>> [[Quenya]] >> [[Quenya/Adjectieven]] >> [[Quenya/Verbogen adjectieven]]
 
{{sub}}
[[Category:Quenya|Adjectieven]]
3.090

bewerkingen

Informatie afkomstig van https://nl.wikibooks.org Wikibooks NL.
Wikibooks NL is onderdeel van de wikimediafoundation.