Quenya/Substantieven: verschil tussen versies

70 bytes verwijderd ,  15 jaar geleden
geen bewerkingssamenvatting
Geen bewerkingssamenvatting
Geen bewerkingssamenvatting
dan bedoelen we "elke elf is groot".
 
 
 
When a noun in the partitive plural is accompanied by an adjective, the adjective has the normal plural form.
::'''wenyë lasseli''' "some/a fex green leaves"
 
 
 
 
==Stem-formsStamvormen==
 
Lots of Quenya nouns have a stem-form that is used in almost all cases and number except the nominative singular.
These forms can be found in the dictionary and have to be learned by heart.
 
Let's look at following examples:
::'''hen, hend-''' "eye" → '''hendi''' "eyes" → '''hendu''' "a pair of eyes"
::'''tál, tal-''' "foot" → '''tali''' "feet" → '''talu''' "a pair of feet"
::'''laman, lamn-''' "animal" → '''lamni''' "animals" → '''lamnet''' "a pair of animals"
 
Note that the endings of the plural and dual are based upon the stem-form and not on the nominative singular:
::'''pilin, pilind-''' "arrow" → '''pilindi''' "arrows" → '''pilindu''' "a pair of arrows"
 
Een grote groep substantieven heeft in Quenya een stamvorm die in alle naamvallen en voor alle getallen gebruikt wordt, behalve de nominatief enkelvoud.
Deze vormen kunnen in een woordenlijst gevonden worden en moeten uit het hoofd geleerd worden.
 
Hier volgen een aantal voorbeelden:
::'''hen, hend-''' "eyeoog" → '''hendi''' "eyesogen" → '''hendu''' "aeen pairpaar of eyesogen"
::'''tál, tal-''' "footvoet" → '''tali''' "feetvoeten" → '''talu''' "aeen pairpaar of feetvoeten"
::'''laman, lamn-''' "animaldier" → '''lamni''' "animalsdieren" → '''lamnet''' "aeen pairpaar of animalsdieren"
 
Merk op dat de uitgangen van het duaal gebaseerd worden op de stamvorm en niet op de nominatief enkelvoud:
A separate page is dedicated to [[Quenya/Stem-forms|an overview of stem-forms]].
::'''pilin, pilind-''' "arrowpijl" → '''pilindi''' "arrowspijlen" → '''pilindu''' "aeen pairpaar of arrowspijlen"
 
 
 
Meer hierover kan je vonden op de pagina [[Quenya/Stamvormen]].
===I-stems===
 
I-stems are nouns with a nominative singular on -'''ë''' but that use a stem on -'''i''' in all other cases. In this document they are grouped together with four other classes of related nouns:
 
 
===I-stemsstammen===
The Quenya nouns in -'''ë'''/-'''i''' can be divided into these groups:
* nouns in -'''ë''' with plural on -'''r''' ('''mallë''', '''rotsë''', '''tyávë''', '''tyellë''')
* nouns in -'''ë''' with plural on -'''i''' but that keep the -'''ë''' in the singular
* nouns in -'''ë''' with a stem on -'''i''' (real I-stems)
* nouns in -'''i'''
* nouns in -'''ië'''
 
I-stammen zijn substantieven met een nominatief enkelvoud op -'''ë''' maar die in alle andere gevallen een stam op -'''i''' gebruiken. Op de pagina [[Quenya/I-stammen]] worden ze samen met een aantal aanverwante woorden behandeld.
 
De substantieven op -'''ë'''/-'''i''' kunnen we als volgt indelen:
More about these can be found on the page [[Quenya/I-stems]].
* nounswoorden inop -'''ë''' withmet pluralmeervoud onop -'''r''' ('''mallë''', '''rotsë''', '''tyávë''', '''tyellë''')
* woorden op -'''ë''' met meervoud op -'''i''' maar die in het enkelvoud de -'''ë''' behouden
* nounswoorden inop -'''ë''' withmet aeen stemstam onop -'''i''' (realde echte I-stemsstammen)
* nounswoorden inop -'''i'''
* nounswoorden inop -'''ië'''
 
 
 
===U-stemsstammen===
 
InOp thedezelfde samewijze waykunnen we cande dividesubstantieven the nouns inop -'''o'''/-'''u''' intoin enkele severalgroepen groupsindelen:
* nounswoorden thatdie keep thede -'''o''' in allalle gevallen casesbehouden
* nounswoorden withmet aeen stemstam onop -'''u''' butmaar withmet aeen nominativenominatief singularenkelvoud onop -'''o''' (thede realechte U-stemsstammen)
* nounswoorden thatdie keep thede -'''u''' in allalle gevallen casesbehouden
 
 
We againverwijzen referopnieuw tonaar aeen separateaparte pagepagina forvoor furtherde details: [[Quenya/U-stems]].
 
 
 
 
==CasesNaamvallen==
 
Elk van de 9 naamvallen wordt op een afzonderlijke pagina besproken:
Each of the cases is treated on a separate page:
* [[Quenya/NominativeNominatief|Nominative caseNominatief]]
* [[Quenya/GenitiveGenitief|Genitive caseGenitief]]
* [[Quenya/PossessivePossessief|Possessive casePossessief]]
* [[Quenya/DativeDatief|Dative caseDatief]]
* [[Quenya/AblativeAblatief|Ablative caseAblatief]]
* [[Quenya/AllativeAllatief|Allative caseAllatief]]
* [[Quenya/LocativeLocatief|Locative caseLocatief]]
* [[Quenya/InstrumentalInstrumentalis|Instrumental caseInstrumentalis]]
* [[Quenya/RespectiveRespectief|Respective caseRespectief]]
 
 
 
Tenslotte bespreken we nog 2 speciale categorieën:
Two special categories of nouns are:
* [[Quenya/2-letter wordswoorden|2-letter wordswoorden]]
* [[Quenya/VerbalVerbale nounssubstantieven|VerbalVerbale nounssubstantieven]]
 
 
2.012

bewerkingen

Informatie afkomstig van https://nl.wikibooks.org Wikibooks NL.
Wikibooks NL is onderdeel van de wikimediafoundation.