Quenya/Stamvormen: verschil tussen versies

109 bytes toegevoegd ,  15 jaar geleden
geen bewerkingssamenvatting
Geen bewerkingssamenvatting
 
Geen bewerkingssamenvatting
 
 
Alle substantieven met een u-duaal die tot een van de categorieën op deze pagina behoren, gebruiken de stemvorm in het duaal maar verder zijn ze regelmatig (we gebruiken '''toron''', '''torn'''- "broer"):
(we gebruiken '''toron''', '''torn'''- "broer"):
::Nom. '''tornu''', Gen. '''tornuo''', Poss. '''tornuva''', Dat. '''tornun''',
::Abl. '''tornullo''', All. '''tornunna''', Loc. '''tornussë''', Instr. '''tornunen''', Resp. '''tornus'''.
 
 
== '''d'''/'''t'''-stemsstammen ==
 
TheDe firsteerste groupgroep of words endseindigt inop –'''n''', –'''r''' orof –'''l'''. TheirHun stem-formsstamvormen areworden madegevormd bydoor addingeen aextra –'''d'''–.
 
TheDe secondtweede groupgroep endseindigt inop –'''n''', –'''r''' orof –'''s''' andze addvoegen -'''t''' tobij formom thetot stemde stamvorm te komen.
 
 
De pagina [[Quenya/Substantieven: d/t-stammen]] bevat een overzicht van alle gekende substantieven in deze categorie.
A list of the known Quenya-words belonging to this group can be found on following page: [[Quenya/Nouns: d/t-stems]].
 
 
 
TheDe adjectivesadjectieven onop –'''n''' probablybehoren alsowaarschijnlijk belongook totot thede '''d'''-stemsstammen (PE 14 pg. 77):
::'''i hwarindi''' "thede crooked (ones)scheven"
::'''hwarindi neri''' "crookedscheve menmannen"
 
 
WhenAls theyze aregebruikt usedworden asals finallaatste declinableverbogen wordswoord (zie [[Quenya/Verbogen adjectieven]]), theydan krijgen getze thede vowelsklinkers –'''e'''– orof –'''i'''– betweentussen thede stemstam anden thede case-endinguitgang:
::'''harma furindessë''' "in aeen concealedverborgen treasureschat"
::'''urur úrindinen''' "with blazing"met hotgloeiende firesvuren"
 
 
 
TheDe declensionverbuiging ofvan de '''d'''- anden '''t'''-stemsstammen is regularregelmatig exceptbehalve in thede possessivepossessief singularenkelvoud. InDeze thisnaamval casemaakt wegebruik usevan thede suffixnominatief enkelvoud en de uitgang –'''wa''' with the nominative (allalle nounssubstantieven in thisdeze groupcategorie havehebben u-dualsdualen):
 
<table border="1" cellpadding = "5">
<tr>
<th> </th>
<th width="90px">singularenkelvoud</th>
<th width="90px">pluralmeervoud</th>
<th width="90px">dualduaal</th>
<th width="90px">part. pluralmeerv.</th>
</tr>
<tr>
<td><b>nominativenominatief</b></td>
<td>fion</td>
<td>fiondi</td>
</tr>
<tr>
<td><b>genitivegenitief</b></td>
<td>fiondo</td>
<td>fiondion</td>
</tr>
<tr>
<td><b>possessivepossessief</b></td>
<td><u>fionwa</u></td>
<td>fiondiva</td>
</tr>
<tr>
<td><b>dativedatief</b></td>
<td>fionden</td>
<td>fiondin</td>
</tr>
<tr>
<td><b>ablativeablatief</b></td>
<td>fiondello</td>
<td>fiondillon(r)</td>
</tr>
<tr>
<td><b>allativeallatief</b></td>
<td>fiondenna</td>
<td>fiondinnar</td>
</tr>
<tr>
<td><b>locativelocatief</b></td>
<td>fiondessë</td>
<td>fiondissen</td>
</tr>
<tr>
<td><b>instrumentalinstrumentalis</b></td>
<td>fiondenen</td>
<td>fiondinen</td>
</tr>
<tr>
<td><b>respectiverespectief</b></td>
<td>fiondes</td>
<td>fiondis</td>
2.012

bewerkingen

Informatie afkomstig van https://nl.wikibooks.org Wikibooks NL.
Wikibooks NL is onderdeel van de wikimediafoundation.