Quenya/Stamvormen: verschil tussen versies

153 bytes toegevoegd ,  15 jaar geleden
geen bewerkingssamenvatting
Geen bewerkingssamenvatting
Geen bewerkingssamenvatting
 
 
<small>
 
^ '''coimas''' heeft ook de stemvorm '''coimast'''-.
</small>
 
<small>
^^ De lange '''í''' wordt kort voor dubbele medeklinkers.
</small>
 
<small>
^^^ Dit woord heeft ook '''olossë''' als nominatief. Het mag niet verward worden met '''olos''' "droom" dit woord heeft een onregelmatige stamvorm (see [[Quenya/Speciale stamvormen]]).
</small>
 
 
 
 
 
===doubledverdubbelde stemsstammen inop '''rr'''===
 
::'''condor''', '''condorr'''- "warriorkrijger"
::'''hostar''', '''hostarr'''- "tribestam"
::'''indor''', '''indorr'''- "groombruidegom"
::'''lamandar''', '''lamandarr'''- "herdsmanveehouder"
::'''lar''', '''larr'''- "placeplaats, regionstreek"
::'''maquar''', '''maquarr'''- "(humanmenselijke) jawkaak"
::'''milnar''', '''milnarr'''- "sown fieldakker"
::'''neldor''', '''neldorr'''- "beechbeuk"
 
 
Ze worden als volgt verbogen:
They are declined as follows:
<table border="1" cellpadding = "5">
<tr>
<th> </th>
<th width="90px">singularenkelvoud</th>
<th width="90px">pluralmeervoud</th>
<th width="90px">dualduaal</th>
<th width="90px">part. pluralmeerv.</th>
</tr>
<tr>
<td><b>nominativenominatief</b></td>
<td>lar</td>
<td>larri</td>
</tr>
<tr>
<td><b>genitivegenitief</b></td>
<td>larro</td>
<td>larrion</td>
</tr>
<tr>
<td><b>possessivepossessief</b></td>
<td><u>larwa</u></td>
<td>larriva</td>
</tr>
<tr>
<td><b>dativedatief</b></td>
<td>larren</td>
<td>larrin</td>
</tr>
<tr>
<td><b>ablativeablatief</b></td>
<td>larrello</td>
<td>larrillon(r)</td>
</tr>
<tr>
<td><b>allativeallatief</b></td>
<td>larrenna</td>
<td>larrennar</td>
</tr>
<tr>
<td><b>locativelocatief</b></td>
<td>larressë</td>
<td>larrissen</td>
</tr>
<tr>
<td><b>instrumentalinstrumentalis</b></td>
<td>larrenen</td>
<td>larrinen</td>
</tr>
<tr>
<td><b>respectiverespectief</b></td>
<td>larres</td>
<td>larris</td>
 
 
=='''m'''-stemsstammen==
 
AsZoals toldverteld in thede introduction,inleiding thevan deze pagina is de letter '''m''' isniet nolanger longertoegelaten allowedop athet theeinden endvan ofeen awoord worden andverandert has changedin intoeen '''n''' in thede nominativenominatief:
::'''artan''', '''artam'''- "hammerhamer"
::'''ilin''', '''ilim'''- "milkmelk"
::'''men''', '''mem'''- "nose, beakbek"
::'''quin''', '''quim'''- "femalewijfje (van dieren)"
::'''ran''', '''ram'''- "noisegeluid"
::'''talan''', '''talam'''- "floorvloer"
 
 
Deze woorden hebben een uitzonderlijke locatief, instrumentalis en partitief meervoud:
These words have exceptional locatives, instrumentals and partitive plurals:
 
<table border="1" cellpadding = "5">
<tr>
<th> </th>
<th width="90px">singularenkelvoud</th>
<th width="90px">pluralmeervoud</th>
<th width="90px">dualduaal</th>
<th width="90px">part. pluralmeerv.</th>
</tr>
<tr>
<td><b>nominativenominatief</b></td>
<td>men</td>
<td>memi</td>
</tr>
<tr>
<td><b>genitivegenitief</b></td>
<td>memo</td>
<td>memion</td>
</tr>
<tr>
<td><b>possessivepossessief</b></td>
<td>memeva</td>
<td>memiva</td>
</tr>
<tr>
<td><b>dativedatief</b></td>
<td>memen</td>
<td>memin</td>
</tr>
<tr>
<td><b>ablativeablatief</b></td>
<td>memello</td>
<td>memillon(r)</td>
</tr>
<tr>
<td><b>allativeallatief</b></td>
<td>memenna</td>
<td>meminnar</td>
</tr>
<tr>
<td><b>locativelocatief</b></td>
<td><u>mendë</u></td>
<td>memissen</td>
</tr>
<tr>
<td><b>instrumentalinstrumentalis</b></td>
<td><u>memnen</u></td>
<td>meminen</td>
</tr>
<tr>
<td><b>respectiverespectief</b></td>
<td>memes</td>
<td>memis</td>
 
 
TheDe wordswoorden withmet stemstamvorm onop -'''ng''' alsogedragen behavezich likenet theseals wordsdeze woorden:
::'''falaswin''', '''falaswing'''- "wavecrestgolftop"
::'''fen''', '''feng'''- "reedriet"
 
TheDe locativelocatief is '''fendë''' anden thehet partitivepartitief pluralmeervoud '''felli''' (butmaar thede instrumentalinstrumentalis is regularregelmatig: '''fengenen''').
 
 
 
 
=='''c'''-stemsstammen==
 
FourVier wordswoorden originallyeindigden endedoorspronkelijk inop -'''c''', and thisdeze letter is alsoniet notmeer allowedtoegelaten atop thehet endeinde ofvan aeen wordwoord:
::'''filit''', '''filic'''- "little birdvogeltje"
::'''nelet''', '''nelc'''- "toothtand"
::'''oryat''', '''oryac'''- "badgerdas (dier)"
::'''quesset''', '''quessec'''- "pillowkussen"
 
 
<tr>
<th> </th>
<th width="90px">singularenkelvoud</th>
<th width="90px">pluralmeervoud</th>
<th width="90px">dualduaal</th>
<th width="90px">part. pluralmeerv.</th>
</tr>
<tr>
<td><b>nominativenominatief</b></td>
<td>filit</td>
<td>filici</td>
</tr>
<tr>
<td><b>genitivegenitief</b></td>
<td>filico</td>
<td>filicion</td>
</tr>
<tr>
<td><b>possessivepossessief</b></td>
<td><u>filiqua</u></td>
<td>filiciva</td>
</tr>
<tr>
<td><b>dativedatief</b></td>
<td>filicen</td>
<td>filicin</td>
</tr>
<tr>
<td><b>ablativeablatief</b></td>
<td>filicello</td>
<td>filicillon(r)</td>
</tr>
<tr>
<td><b>allativeallatief</b></td>
<td>filicenna</td>
<td>filicinnar</td>
</tr>
<tr>
<td><b>locativelocatief</b></td>
<td><u>filixë</u></td>
<td>filicissen</td>
</tr>
<tr>
<td><b>instrumentalinstrumentalis</b></td>
<td><u>filincen</u></td>
<td>filicinen</td>
</tr>
<tr>
<td><b>respectiverespectief</b></td>
<td>filices</td>
<td>filicis</td>
 
 
TheDe locativelocatief ofvan '''nelet''' is '''neletsë''', butmaar otherwiseverder itwordt is declined thehet sameverbogen asals thede otherandere threedrie nounswoorden.
 
 
----
2.012

bewerkingen

Informatie afkomstig van https://nl.wikibooks.org Wikibooks NL.
Wikibooks NL is onderdeel van de wikimediafoundation.