Maatschappijleer/Prestatiestress?
Aan het eind van je Latijn?
Handleiding
bewerkenDeze les over beeldvorming, referentiekader en voorkeur. Lachtherapie.
Overzicht van de les
bewerkenvanaf 15 jaar (bovenbouw VO en voortgezet onderwijs) | klassikaal, individueel en in groepen van vier | 50 minuten
min | onderdeel | leerlingen | leerkracht | werkvorm | materialen |
---|---|---|---|---|---|
0 | entree | binnenkomst | ontvangen, begroeten | busopstelling | digibord: aandachtsrichter |
2 | warming-up | maken vragenlijst op mobiel | instructie, begeleiden en nabespreken | klassikaal | digibord: warming-up |
5 | inleiding | luisteren, meedenken, stelling innemen en beargumenteren | vertellen, klassengesprek | klassengesprek | digibord: inleiding |
8 | voorbeeld | meekijken, volgen, vragen stellen | vertellen, terug vragen, brug maken | klassikaal | digibord: voorbeeld |
12 | opdracht | volgen, vragen stellen | instructie, terug vragen, opstarten, grafieken uitdelen | klassikaal | digibord: opdracht |
15 | opdracht doen/maken | rondlopen, motiveren, bevragen | achter pc | ||
30 | opdracht nabespreken | rondlopen, motiveren, bevragen | in groepjes | ||
45 | evaluatie | luisteren, meedenken, stelling innemen en beargumenteren | vier hoofdvragen en slotvraag bespreken | klassikaal | digibord: evaluatie |
50 | einde | verlaten lokaal | dank voor de aandacht |
Lesdoelen en voorbereiding
bewerkenAan het einde van de les kunnen de leerlingen:
- beschrijven welke factoren van invloed zijn op ...
- redenen aangeven waardoor Nederlanders ...
- beargumenteren wat de mate van betrouwbaarheid is van het bronmateriaal;
- beargumenteren of het gebruikte cijfermateriaal iets zegt over ...
Tijdens de les werken de leerlingen aan:
- cognitieve vaardigheden: analyseren, structureren en schematiseren
- ICT-vaardigheden: opzoeken, interpreteren, verwerken
- gespreksvaardigheden: overleggen, benoemen, beschrijven en beargumenteren
Centrale begrippen | Specifieke vaardigheden |
---|---|
(massa)media, bron, betrouwbaarheid, onderzoek, belangen, mening, argument, referentiekader, (lees)cultuur | cijfermateriaal interpreteren, argumenten geven voor- en tegen, keuzes maken, van perspectief wisselen |
Benodigdheden voor de les:
- ICT-lokaal/mediatheek met voldoende computers zodat de leerlingen individueel kunnen werken
- digibord of beamer en evt. whiteboard
- Bijlage 1 in kleur geprint (voor elke vier leerlingen een volledige afdruk)
- Socrative Teacher account (Ga naar Socrative)
- De bijbehorende Socrative Quiz
- lokaal waar leerlingen in groepjes kunnen werken
- voorkennis over de publicatie Lees:Tijd
- voorkennis over het verhaal van De biliotheek van babel
Lesverloop
bewerkenEntree
De leerlingen kunnen bij binnenkomst de telefoon bij zich houden voor de warming up. De aandachtsrichter staat op het digibord/scherm.
Warming-up
De leerkracht
Inleiding
De leerkracht
Voorbeeld
Opdracht
De leerlingen
Evaluatie
De evaluatie
Verantwoording
bewerkenWat wordt hier geleerd?
Lesinhoud
De lesinhoud
Werkvorm
Bij de werkvorm werken de leerlingen
Hieronder begint de lesinhoud. |
Lesdoelen (voor digibord)
bewerkentitel
ondertitel
Aan het einde van de les kunnen de leerlingen:
→ beschrijven
→ redenen aangeven
→ beargumenteren
→ beargumenteren
Lesinhoud
bewerkenslide 1
bewerkentekst
slide 2
bewerken- link
- link
titel
Ga naar → Socrative Student () ROOM →
tekst | tekst | tekst | tekst |
---|---|---|---|
tekst | tekst | tekst | tekst |
tekst | tekst | tekst | tekst |
tekst | tekst | tekst | tekst |
tekst | tekst | tekst | tekst |
tekst | tekst | tekst | tekst |
slide 3
bewerken- link
- link
titel
tekst
tekst
tekst
tekst
slide 4
bewerken
slide 5
bewerken- link
[[File:Question mark.svg|thumb|upright=1.5|tekst]
titel
• tekst
• tekst
• tekst
tekst
tekst
Slide 6
bewerkenSLIDE
• tekst
• tekst
• tekst
• tekst
Bijlagen en bronnen
bewerken- van der Veen, T., & Van Der Wal, J. (2012). Van leertheorie naar onderwijspraktijk. Wolters-Noordhoff.
- Jolles, J. (2017). Het tienerbrein (3e ed.). Amsterdam, Nederland: Amsterdam University Press.
- Verbrugge, A., & Baardewijk, J. van. (2017). Onderwijs in tijden van digitalisering. Amsterdam, Nederland: Boom uitgevers Amsterdam.
- https://verkenjegeest.com/acht-veelvoorkomende-psychologische-voorkeuren/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Ted_Nelson
- https://eenvandaag.avrotros.nl/fileadmin/user_upload/PDF/Rapportage_onderzoek_depressie_en_psychische_klachten.pdf